W Sieci dostępne jest całe mnóstwo rozmaitych ciekawostek. Dotyczą one najróżniejszych stref życia, a także przeróżnych przedmiotów codziennego użytku. Bardzo często są one po prostu zabawnymi faktami. Czasem jednak możemy dowiedzieć się czegoś, na co nigdy w życiu byśmy nie wpadli. Poniższy tekst zaprezentuje 5 ciekawostek dotyczących oświetlenia ogrodu i wszystkiego co z tym tematem ściśle powiązane.
1.Oświetlenie ogrodu przydaje się zimą. Wiele osób decydując się na oświetlenie do ogrodu zakłada, że będzie z tego oświetlenia korzystało jedynie podczas letnich i wiosennych miesięcy. Często przy tym zapominamy, jak pięknie wyglądają lekko doświetlone, ośnieżone czy też oszronione drzewa czy krzewy. Ogród to bowiem nie tylko rabatki kwiatowe ale też właśnie drzewa czy krzewy, często całoroczne. Oświetlenie, które będzie działać również zimą może nadać naszemu ogrodowi niepowtarzalny, magiczny klimat.
2.Iluminacje ogrodowe. Myśląc o oświetleniu ogrodu, bardzo często sprowadzamy je tylko i wyłącznie do lamp – niezależnie czy tych wymagających podłączenia dodatkowej instalacji elektrycznej czy też tych, działających na baterie. Mało kto wie natomiast, ze świetnym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu mogą być wszelkiego rodzaju podświetlane rzeźby zwierząt, mebli czy podświetlanych kamieni. Piękną, świetlną dekoracją ogrodu mogą być tez lampiony czy podświetlone girlandy. Tego typu dekoracje nie tylko pięknie prezentują się latem, ale też z powodzeniem będą zdobić nasz ogródek na przykład w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
3.Świetlne ścieżki. Oświetlenie chodników czy ulic jest bardzo ważne, szczególnie wtedy, kiedy zmrok zapada szybciej. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy zastosować w tym celu nie lampę ale… Podświetlenie ścieżki. W tym celu używa się specjalnych słupków. Rozmieszczane są one w niewielkich odległościach od siebie. Ma to na celu zmniejszenie kontrastów a także to, by zapewnione zostało równomierne oświetlenie całej ścieżki. Tego typu słupki świeca od dołu a tym samym nie oślepiają i przede wszystkim odporne są na działanie czynników atmosferycznych. Na rynku możemy otrzymać modele włączające się na podstawie czujnika ruchu co jest nie tylko wygodne, ale też bardzo oszczędne.
4.Myśląc o oświetleniu ogrodu, warto mieć na uwadze oświetlenie miejsca do siedzenia. Meble ogrodowe – czy to stolik czy krzesła – zazwyczaj doświetlone są przez lampę zamontowaną do ściany domu. Czasem jednak, szczególnie wtedy, kiedy wieczory są ciepłe, może najść nas ochota na chociażby poczytanie książki na świeżym powietrzu. Dobrze jest zatem pomyśleć o dodatkowej lampce, którą będziemy mogli ustawić na stoliku ogrodowym.
5.Mało kto wie, jak bardzo ładne wizualnie efekty daje oświetlenie roślin. W tym celu użyjemy z pewnością małych lampek, najczęściej montowanych do podłoża i nie wymagających dodatkowej instalacji elektrycznej. Myśląc jednak o oświetleniu rośli, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak dużą moc ma żarówka zainstalowana w lampce. Jest to istotne ze względu na to, by oświetlając roślinę, zwyczajnie jej nie uszkodzić. Zbyt mocne oświetlenie może mieć bowiem zgubny wpływ na żywotność rośliny ze względu na duże i silne promieniowanie.