Kwestia oświetlenia ogrodu nie jest tak prosta, jakby się mogło początkowo wydawać. Zanim przystąpimy do montażu oświetlenia w naszym ogrodzie, warto jest poznać kilka potrzebnych wskazówek. Wskazówki te nie tylko sprawią, że montaż czy konserwacja oświetlenia nie sprawią nam większego problemu, ale też mogą okazać się pomocne w kwestii samego rozplanowania oświetlenia.
Kiedy zakupimy już wybrane przez nas oświetlenie ogrodowe, zwykle od razu przystępujemy do jego montażu. W przypadku lamp działających na baterie – czy to słoneczne, czy zwykłe – montaż zwykle sprowadza się po prostu do wbicia lamp w odpowiednich miejscach w ogrodzie. Lampy tego typu nie wymagają instalacji dodatkowej instalacji, dlatego też możemy je umieścić gdzie tylko będzie nam się podobało. Musimy mieć jednak na względzie, by oświetlenie spełniało swoją funkcję a tym samym światło dochodziło tam, gdzie chcemy. W tym celu musimy wiedzieć jaka jest moc żarówki zamontowanej w naszej lampie. W myśl zasady: im większa moc tym zasięg rzucanego światła większy. Czynnik też będzie miał znaczenie przy samym wyborze lampy. Jeśli bowiem chcemy oświetlić większą powierzchnię, musimy zakupić albo więcej lamp o mniejszej mocy, albo mniej o większej. Dlatego też przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na to, jakiego typu żarówka zamontowana jest w naszej lampie.
W momencie kiedy zainstalujemy już nasze oświetlenie – niezależnie od tego, czy wymaga ono montażu dodatkowej instalacji elektrycznej czy też nie – musimy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji oświetlenia. Z reguły wystarczy od czasu do czasu po prostu przetrzeć szmatką elementy konstrukcji lampy. Czasem jednak potrzebne może być sprawdzenie instalacji czy wymiana jej. Wiadomo bowiem, że wszystko z czasem może ulegać zużyciu. Nie wymienienie instalacji elektrycznej może wiązać się z ryzykiem poważniejszej awarii. Jeśli instalacja oświetlenia zewnętrznego jest w jakikolwiek sposób połączona z tą, która „obsługuje” wnętrze naszego domu, może być to sporym problemem.
W przypadku montowania samej w sobie instalacji elektrycznej, jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, dobrze jest zwrócić się o pomoc do elektryka. Zyskujemy wtedy gwarancję tego, że instalacja będzie działać poprawnie i nie będzie obciążała innych dopływów energetycznych.
Dość istotną wskazówką, mogącą się przydać jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe, jest z pewnością dobór materiału z którego nasza lampa ma być wykonana. Wpływ na dobór materiału będzie miało przede wszystkim to, czy lampa ma służyć nam cały rok, czy na przykład tylko w określonym czasie. Jeśli decydujemy się na oświetlenie stałe, dobrze, żeby materiał z którego wykonana jest lampa odporny był na działanie czynników atmosferycznych. Dobrze też zwrócić uwagę na to, z jakiego typu szkła wykonane są szybki w latarniach ogrodowych. Warto też zapytać sprzedawcy w sklepie, jak konserwować nasze oświetlenie ogrodowe. Nieznajomość metod konserwacji oświetlenia może prowadzić do jego przyspieszonego niszczenia.