Jak wybrać lampy do ogrodu?

4588583355_596b4f85e7_z

Miłośnicy ogrodów bardzo dobrze wiedzą jak ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Tutaj chodzi nie tylko o to żeby było widno, ale żeby światło nadało specyficznego klimatu, można powiedzieć, że wręcz magicznego.
Trendy w oświetleniu ogrodowym idą w parze z praktycznością. Bardzo często wybiera się teraz oprawy bezprzewodowe zasilane solarnie. Można też zaobserwować o wiele większe zainteresowanie diodami LED.
Im więcej jest ciekawych rozwiązań tym my mamy większe szanse na szaleństwo w naszym ogrodzie.  Bardzo często spotykane są kolory białe, srebrne, a nawet imitacje drewna. Bardzo popularne stają się również podświetlane donice czy siedziska.  Mamy tutaj idealny przykład połączenia praktyczności funkcjonalności. Z jednej strony jest oświetlenie, a z drugiej strony jest stu procentowe wykorzystanie.

Nowoczesne rozwiązania do każdego rodzaju ogrodu

Proste słupki solarne mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Technologia idzie bardzo do przodu, dlatego mamy niesamowite wzory i kolory lamp.  To pozwala na dobranie takie kształtu, który optymalnie będzie spełniał nasze wszystkie oczekiwania. Oczywiście nadal można korzystać z typowych i popularnych kształtów geometrycznych, ale coraz częściej wprowadza się całkowicie nowe kolejce lamp. Mają one zastosowanie i wewnątrz i na zewnątrz. Materiały zastosowane do produkcji są o wiele bardziej odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne.  Na zewnątrz jest wilgotno, mroźno, bardzo gorąco i te wszystkie warunki musi taka lampa wytrzymać. Do produkcji wykorzystuje się najczęściej metal oraz szkło. Można spotkać również lampy z włókna szklanego.

145514795_da1a6915e0_z

Nie każda lampa nadaje się do ogrodu zwłaszcza, jeśli będzie niechroniona przez dach. Nowoczesne lampy są bardzo dobrze uszczelnione, dlatego trzeba szukać takich z symbolem IP. Sprawdzajmy szczelność takiej lampy w instrukcji. Im będzie bardziej szczelna tym będzie bardziej bezpieczna dla nas.
Pamiętajmy również o tym żeby dobrać odpowiednią barwę światła do koloru elewacji lub otoczenia. Zielone otoczenia wymaga zastosowania barwy zimnej. Można zastosować oprawy RGB, które imitują różnokolorowe światło.

Jak zaprojektować rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie?

Im będzie więcej rodzajów oświetlenia w ogrodzie tym będzie ono lepiej się prezentowało. Można stosować różne elementy od lamp stojących po słupki czy oświetlenie gruntowe.  Warto oświetlać nie tylko ścieżki czy miejsca gdzie siedzimy, ale również drzewa, kwiaty i krzewy.  Oprawy oświetleniowe, które wybieramy powinno pasować do architektury.  Do zredukowania kosztów za energię elektryczną wystarczą nam specjalne czujniki ruchu oraz czasowe włączniki. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić jeszcze więcej to powinien zainwestować w lampy solarne, których jest bardzo duży wybór.
Pamiętajmy również o tym, że oświetlenie w ogrodzie to nie tylko energia elektryczna czy solarna, ale również bardzo stylowe lampiony ze świeczkami w środku. Wybór lampionów jest bardzo duży i można je dowolnie dopasować do własnych upodobań.

About the Author

Krystyna

Krystyna

No Comments

Dodaj komentarz


*