Jak zamontować światło w ogrodzie?

4540597039_edd25b1b19_z
Dobrze oświetlony ogród to poczucie bezpieczeństwa, ale i bardzo ciekawa ozdoba. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób dobrać napięcie instalacji, którą montujemy tak żeby dawała najlepsze efekty i była całkowicie bezpieczna dla nas wszystkich, którzy po ogrodzie się codziennie poruszamy.
Im lepsze jest oświetlenie tym lepiej można się w nocy poruszać po ogrodzie. Światło daje również możliwość wyeksponowania poszczególnych elementów ogrodu.  Jeśli chcemy coś uwydatnić w ogrodzie to dobrze dobrane światło nam w tym pomoże. W jaki sposób należy przeprowadzać montaż oświetlenia w swoim ogrodzie? Jaka instalacja będzie najlepsza?

Dobór napięcia

Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzyć projekt, kiedy budujemy dopiero dom. Oświetlenie, które ma znajdować się na zewnątrz możemy zamontować sami. Trzeba będzie zrobić dodatkowy obwód instalacji, która idzie z domu. Zasilanie musi być ciągłe, ale musi też być bardzo dobrze zabezpieczone przez porażeniem.  Do wyboru mamy instalacje nisko lubi wysokonapięciową.

Instalacja niskonapięciowa

Jest to instalacja na prąd 12 lub 24V. Potrzebny nam jest transformator, który zmieni prąd 230V na ten właściwy. Możemy samodzielnie położyć okablowanie, bo taka instalacja nie zagraża naszemu zdrowiu, ani życiu.  Do minusów można zaliczyć to, że sterowanie jest o wiele bardziej skomplikowane.  Nie możemy wtedy w ogrodzie zamontować żarówek energooszczędnych. Trzeba również prowadzić o wiele grubsze przewody zwłaszcza, jeśli musimy przeciągać prąd na dalsze odległości. Kabel im gruboszy tym więcej kosztuje, dlatego koszty automatycznie wzrastają. Przewody nie powinny być dłuższe niż 25 metrów, bo nie chcemy przecież mieć spadków napięcia. Warto również mieć na uwadze to, że mamy ograniczone ilości lamp, a co to oznacza? Ich łączna moc nie może być większa niż moc transformatora.  Przewody zakopujemy na głębokości około 30 centymetrów. Mogą też być na powierzchni, ale dobrze przykryte żwirek czy korą.

9736456517_6764e7bbc5_z

Oświetlenie z napięciem sieciowym

Jest to bardziej praktyczne oświetlenie o i wiele łatwiejsze w montażu. Możemy podłączać dowolną liczbę lamp oraz dodatkowo mogą tam być jeszcze inne narzędzia i maszyny jak chociażby kosiarka do trawy.  Pamiętajmy jednak o tym, że jest to prąd pod wysokim napięciem, a zatem trzeba będzie instalacje zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi. Oświetlenie lepiej położyć, kiedy się budujemy, bo później trzeba będzie zniszczyć sporo terenu żeby je zamontować. Przewody zakopujemy na głębokości 70-70 centymetrów. Oprawy podłączamy za pomocą puszek instalacyjnych. Trzeba również zachować odpowiednią odległość od fundamentu domu jak i od instalacji wodociągowej czy od drzew. Oświetlenie będzie na pewno wyglądało bardzo dobrze, jeśli zastosujemy stylowe lampy. Dowolna ilość punktów świetlnych daje wiele możliwości aranżacji, dlatego tak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Zachowując bezpieczeństwo podczas montażu można spokojnie przez długie lata korzystać z oświetlenia.

About the Author

Krystyna

Krystyna

No Comments

Dodaj komentarz


*