Wszystko o lampach ogrodowych

542780943_f2784d8639_z

Oświetlenie wnętrza domu jest bardzo potrzebne, ale pamiętajmy również o tym, że ogród wymaga doświetlania żeby lepiej wyglądał. Projektant powinien tak zaplanować rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie żeby było ono piękne i nadawało temu miejscu niepowtarzalnego klimatu.
Do wyboru mamy wiele urządzeń, które będą wstanie oświetlić nasz ogród. Różnią się one różnymi szczegółami takimi jak kształt, rozmiar, kolor czy materiał, z którego są wykonane. To pozwala nam na znalezienie dokładnie takiego rozwiązania, jakie nam odpowiada.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie dzielimy przede wszystkim ze względu na kształt i wysokość i są to takie grupy jak:

Lampy stojące, które są smukłymi słupami na zwieńczeniu z elementami świecącymi. Mogą mieć nawet kilka metrów wysokości. Widzimy je w parkach czy na ulicach. Bardzo mocno wpisują się w krajobraz i dlatego trzeba wiedzieć jak je wybrać żeby pasowały idealnie, a nie przeszkadzały.

5930904442_36044e468f_z

Niskie lampy stojące mają maksymalnie do jednego metra wysokości. Nie psują tak krajobrazu, bo nie rzucają się tak bardzo w oczy. Bardzo dobrze nadają się do oświetlenia tras dla rowerów czy dla pieszych. Najczęściej strumień ich światła skierowany jest w dół, dzięki czemu nie będą nas oślepiać. Bardzo często można je spotkać w ogrodach i na podjazdach.
Bardzo modne obecnie są oświetlenia umieszczane w podłożu. Urządzenie świetlne znajduje się wtedy pod powierzchnią ziemi, a na jej powierzchni wystają jedynie szklane okręgi. Bardzo często tego typu oświetlenie wykorzystuje się, jako stworzenie niesamowitej iluminacji przy ścianach budynków.
Kinkiety używane są do podkreślenia bardzo ważnych elementów, które znajdują się na budynku. Może to być wejście czy tabliczka z numerem.

Wady i zalety oświetlenia ogrodu

Na pewno do plusów warto zaliczyć fakt, że w nocy możemy się po ogrodzie czy po ulicy poruszać bez najmniejszych problemów. Dają nam poczucie bezpieczeństwa i pewności oraz zmniejszają ryzyko zagrożeń. Jeśli zastosujemy w odpowiedni sposób oświetlenie koło domu to można będzie stworzyć niesamowite efekty wizualne. Ogród może wyglądać po zmroku bardziej magicznie, ale to wszystko zależne jest od tego jak do swojej pracy podejdzie projektant, który się tym zajmuje.
Nic nie jest bez wad i tutaj jest dokładnie tak samo. Jeśli nie mamy energooszczędnego oświetlenia to trzeba będzie płacić znacznie wyższe rachunki za prąd. Jeśli dobrze poszukamy to znajdziemy też specjalne lampy solarne, które pozwalają na jeszcze większe oszczędności prądu. Niestety nie będą one dawały tak dużo światła jak nam się wydaje i jak tego oczekujemy. Światło w ogrodzie to też przylatujące owady.

Każda osoba posiadające ogród powinna pomyśleć o tym, jakie oświetlenie w nim zamontować. Zwiększą się dzięki temu walor estetyczne naszego ogrodu.  W ogrodzie zaczniemy czuć się o wiele bezpieczniej.  Nie będziemy błądzić po omacku żeby dość do drzwi wejściowych, bo wszystko będzie bardzo dobrze oświetlone. Te zalety powinny przekonać każdą osobę do wybrania najlepszego oświetlenia ogrodowego dla siebie.

About the Author

Krystyna

Krystyna

No Comments

Dodaj komentarz


*